Vinogradi vinarije Le Contesse nalaze se u srcu regiona Koneljano Valdobjadene (Conegliano Valdobbiadene), veličanstvenih brežuljaka okupanih suncem, u kojima se vinova loza uzgaja i neguje vekovima. Jedinstveni i nagrađivani za kvalitet svojih loza za šta ih je Unesco nominovao kao svetsku baštinu. Ova dva brda su ujedno i najbolje područje na svetu za uzgajanje sorte Glera od koje se proizvodi Proseko (Prosecco).
Čitav proces uzgoja i proizvodnje radi se biološki, tako da se poštuje okruženje i ljudi koji tamo žive da bi održali sklad sa prirodom. Vinogradi se nalaze na sunčanoj strani planine, između 50 i 200 metara nadmorske visine. Tlo je uglavnom glineno, peskovito i sadrži malo krečnjaka.
Vinarija Le Contesse stekla je ime u svetu proizvodnje penušavih vina zbog vrgunskog kvaliteta i jedinstvenog načina proizvodnje koji je dugo bio tajna vinarije. Naime, nakon branja grožđa i presovanja, dobijeni sok (šira) skladišti se na niskim temperaturama, tako da se može odmah iskoristiti. Tako u svako doba godine imaju mogućnost da proizvedu vrhunski proseko koji neće gubiti svoju glavnu karakteristiku – svežinu, a to osigurava da sve arome ostanu prisutne u ukusu i odražavaju karakteristike podneblja odakle dolaze.
Osnovni podaci:
- Vlasnik
- Loris Bonotto i Luigina Peterle
- Godina osnivanja
- 1976.
- Vinar
- Loris Bonotto i Enrico Buffoni
- Godišnja proizvodnja
- 4.000.000 boca
- Vinogradi
- 200 hektara
- Web sajt
- www.lecontesse.it
- Vlasnik
- Loris Bonotto i Luigina Peterle
- Godina osnivanja
- 1976.
- Vinar
- Loris Bonotto i Enrico Buffoni
- Godišnja proizvodnja
- 4.000.000 boca
- Vinogradi
- 200 hektara
- Web sajt
- www.lecontesse.it
Galerija:
Proseko, Veneto
Regija Proseko (Prosecco) je deo regije Veneto u severoistočnoj Italiji, a ime je dobila po malom selu u blizini Trsta.
Najbolja područja za uzgoj grožđa za Proseko su brda Asolo i Montelo, Valdobjadene i Koneljano (Valdobbiadene, Conegliano), a vrh piramide kvaliteta su obronci pod nazivom Kartice (Cartizze).
U prošlosti se grožđe za izradu ovog vina nazivalo i Proseko i Glera. Ovo zeleno grožđe tanke pokožice stotinama godina uzgaja se u regijama Veneto i Friuli.
Ali 2009. godine, povećan broj zasada ove sorte u zemljama Novog Sveta naterao je italijanske vlasti da traže pravnu zaštitu imena „Prosecco“ tako što su sortu zvanično podveli pod „Glera“ i zaštitili geografsko poreklo. Bio je to potez sličan onome kojim Francuzi štite ime Šampanja (Champagne) kao mesto porekla.
- godine Federiko Martinoti (Federico Martinotti) izumeo je sekundarnu fermentaciju u velikim bačvama, a 1910. godine metod je unapredio Francuz Eugen Šarmat (Eugene Charmat).
Ovaj metod se i dan danas koristi za izradu vina Proseko, a ime je dobio po izumiteljima – Martinotti/Charmat. Bazno vino se dodaje u tank koji može da podnese visok pritisak, a zatim se pokreće sekundarna fermentacija dodavanjem kvasaca i šećera. Hlađenjem vina kada se postigne željeni pritisak zaustavlja se fermentacija. Ova metoda najbolje zadržava arome i svežinu sorte Glera.
Postoje 3 tipa vina Proseko:
- Mirno/Fermo (minimum alkohola od 10,5% i CO2 pritisak u boci manji od 1 Bar)
- Polupenušavo/Frizzante (minimum alkohola od 10,5% i CO2 pritisak u boci između 1 i 2,5 Bara)
- Penušavo/Spumante (minimum alkohola od 11% i CO2 pritisak u boci veći od 3 Bara)
Najviše se proizvodi penušavi Proseko, a najmanje mirni.
Razlikujemo 4 stila vina Proseko:
- Brut (manje od 12g rezidualnog šećera po litru)
- Extra Dry (između 12 i 17g rezidualnog šećera po litru)
- Dry (između 17 i 32g rezidualnog šećera po litru)
- Demi-Sec (između 32 i 50g rezidualnog šećera po litru)